Modlitwa o urodzaje

Przed Wniebowstąpieniem Pańskim przeżywaliśmy tzw. „Dni Krzyżowe” w: poniedziałek, wtorek i środę czyli kolejne dni po VI Niedzieli Wielkanocnej.

W tym czasie podczas Mszy św. oraz procesji błagalnej modlimy się o dobre urodzaje, o błogosławieństwo w pracy na roli, o zachowanie od klęsk żywiołowych oraz za kraje głodujące. Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się, idąc w procesji z kościoła do krzyży przydrożnych bądź kaplic. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych.
W naszej parafii sprawowana była Msza św. o godz. 18.00 a po niej św. udaliśmy się do kapliczek. W poniedziałek na ul. Wolską, we wtorek pod remizę OSP a w środę mieliśmy iść na ul. Wesołą; jednak niesprzyjająca pogoda zmienił nasze plany – nabożeństwo zakończyliśmy przy krzyżu obok kościoła. Warto dopowiedzieć, że za pobożne uczestnictwo w publicznej celebracji z modlitwą o urodzaje można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W dalszym ciągu prośmy Boga o dobre urodzaje, aby chronił uprawy, błogosławił pracy na roli, aby nikomu nie zabrakło chleba.

Modlitwa o urodzaje