Sakrament małżeństwa

Sakrament Małżeństwa w naszej świątyni celebrowany jest w soboty podczas Mszy świętej w terminie ustalonym w kancelarii.

Sakramentu małżeństwa udzielają sobie narzeczeni przed kapłanem, który w imię Chrystusa błogosławi ich związek. Sprawami narzeczonych zajmuje się ks. Proboszcz lub ks. Wikariusz. Wszystkie sprawy przedmałżeńskie i małżeńskie omawiane są w kancelarii parafialnej w terminie wcześniej uzgodnionym.

Ślub może zostać zawarty w parafii narzeczonej lub narzeczonego. Kandydaci do małżeństwa powinni na trzy miesiące przed ślubem zgłosić się do kancelarii tej parafii, w której ma być ślub w celu podjęcia bezpośredniego przygotowania do ślubu, dopełnienia wszelkich formalności oraz ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej. W przypadku gdy oboje narzeczeni są spoza naszej parafii, a chcą zawrzeć sakrament małżeństwa w naszej parafii, wymagana jest zgoda na przeprowadzenie formalności prawnych przez jednego z proboszczów parafii narzeczonej bądź narzeczonego.

Przy formalnościach kancelaryjnych wymagane są następujące dokumenty:

• metryki chrztu św. (ważne 3 miesiące), wymaganie to dotyczy osób ochrzczonych poza nasza parafią,
  • w przypadku ślubu konkordatowego – zaświadczenie z USC o braku przeszkód,
  • w prawie cywilnym do zawarcia związku małżeńskiego (ważne 3 miesiące), w przypadku ślub niekonkordatowego – dokument z USC o uprzednim zawarciu ślubu cywilnego,
  • dowody osobiste,
  • ostatnie świadectwo z religii (szkoła średnia lub zawodowa),
  • świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
  • zaświadczenie o bierzmowaniu,
  • wdowy/wdowcy: metrykę zgonu współmałżonka.

Po spisaniu protokołu w kancelarii parafialnej, wygłaszane są zapowiedzi przedślubne zarówno w parafii narzeczonej, jak i narzeczonego. Zapowiedzi głoszone są, w naszej parafii poprzez wywieszenie w gablocie przed kościołem, celem stwierdzenia ewentualnych przeszkód. Osoby mające wiedzę odnośnie ewentualnych przeszkód są zobowiązane w sumieniu powiadomić o tym proboszcza parafii.

Na zapowiedzi poza naszą parafią dajemy zanosząc pismo otrzymane podczas pierwszego spotkania w kancelarii parafialnej. Po wygłoszeniu zapowiedzi przynosimy do parafii ślubu świadectwo wygłoszonych zapowiedzi. Przy zapowiedziach otrzymujemy kartki do poradnictwa rodzinnego (należy odbyć w tym czasie trzy spotkania w poradni rodzinnej – jedno ogólne i dwa indywidualne i dzień skupienia oraz kartki do poświadczenia spowiedzi sakramentalnej. Spowiedź pierwsza winna być odbyta bezpośrednio po zapowiedziach; spowiedź druga w przeddzień ślubu (co nie wyklucza częstszej spowiedzi). Przy spowiedzi informujemy spowiednika, że jest to spowiedź przedślubna i dajemy mu kartkę do podpisu.

W tygodniu poprzedzającym dzień ślubu narzeczeni przychodzą do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu. Przynoszą wtedy świadectwo wygłoszonych zapowiedzi, kartki z poradnictwa rodzinnego oraz podają dane dwóch świadków: nazwisko i imię, adres.

W naszej parafii w dniu ślubu, w zakrystii, na kilkanaście minut przed Mszą św., świadkowie, a po liturgii sakramentu małżeństwa nowożeńcy, podpisują dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego, które w ciągu pięciu dni parafia dostarczy do USC, aby i tam spisano akt ślubu i dokonano wpisu w dowodach nowych małżonków.

Zachęcamy wszystkich uczestniczących w liturgii sakramentalnej do przyjęcia Komunii świętej w intencji nowożeńców.

FundacjaAuxilium” od 1 września 2022 r. uruchomiła bezpłatną ogólnopolską linię wsparcia dla małżonków, rodzin, młodzieży i opiekunów. W ramach linii wsparcia pod numerem telefonu 800 800 607 (linia bezpłatna) specjaliści tacy jak psycholog, prawnik, seksuolog, psychoterapeuta, terapeuta rodzinny, mediator itp. udzielać będą profesjonalnego wsparcia osobom borykającym się z różnymi trudnościami w życiu rodzinnym i osobistym. Celem infolinii jest ponadto upowszechnienie informacji i kompetencji ukierunkowanych na dobro wszystkich rodzin, niezależnie od ich statusu społecznego i materialnego, a także kształtowanie i promocja pozytywnego wizerunku małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa.