O kościele

Informacje o kościele

Kościół parafialny projektu inż. Kazimierza Furgalskiego, zbudowany w latach: 1986 - 1991, poświęcony przez Księdza Biskupa Jana Styrnę 22.12.1991 r. (kościół dwupoziomowy). Przed wejściem do świątyni stoi krzyż, a na nim daty misji św., jakie miały miejsce w naszej Parafii. Na ścianie frontowej znajduje się fresk przedstawiający O. Leona Jana Dehona, założyciela Zgromadzenia Księży Sercanów. „Pozostawiam wam największy skarb: Serce Jezusa” – główne przesłanie O. Dehona. W sąsiedztwie kościoła stoi figura Maryi z Dzieciątkiem Jezus.

Wnętrze kościoła:

DSC0585Na ścianach świątyni polichromia: Bóg Ojciec (w zwieńczeniu ołtarza głównego), Archanioł Michał, św. Augustyn, św. Gertruda, św. Franciszek z Asyżu, św. Albert Chmielowski, św. Faustyna Kowalska (w prawej nawie), św. Ignacy Loyola, św. Franciszek Ksawery, św. Franciszek Salezy, św. Małgorzata Maria, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Sługa Boży O. Leon Jan Dehon Założyciel ks. Sercanów (w lewej nawie) i na chórze św. Cecylia. Przy ołtarzu Maryjnym Archanioł Gabriel.

DSC0539W prezbiterium figura Pana Jezusa w geście: "Przyjdźcie do Mnie wszyscy…”. Serca Zbawiciela (wyrażające miłość Bożą) patronuje naszej Parafii. Tuż za Chrystusem poszczególni Apostołowie (od lewej) św. Piotr (klucze), św. Andrzej (krzyż), św. Jan (kielich, wąż), św. Jakub Starszy (muszla, laska), św. Filip (zwój, kamyki), św. Bartłomiej (nóż), św. Mateusz (pióro, księga), św. Tomasz (serce), św. Jakub Młodszy (miecz), św. Juda Tadeusz (medalion), św. Szymon (piła), św. Maciej (topór).

duszpW centrum Tabernakulum z symbolem krzyża sercańskiego, a wokół niego gloria. Obok figura Matki Bożej Fatimskiej. Po lewej stronie świątyni obraz św. Józefa z Jezusem.

Ołtarz główny z motywem Baranka w koronie cierniowej (symbol ofiary Chrystusa). Ambonka marmurowa z elementem świecy i księgi (Słowo Boże jest dla nas światłem).

W prawej nawie bocznej ołtarz, a na mensie motyw Bożego Narodzenia. Powyżej obraz Matki Bożej Nieustającej.

Chrzcielnica marmurowa z pokrywą przedstawiającą chrzest Pana Jezusa. Obok zamieszczone są gabloty z relikwiami świętych i błogosławionych. Na postumentach ustawione figury: św. Rity i św. O. Pio.

DSC0561Droga Krzyżowa (14 stacji), płaskorzeźby w drewnie lipowym. Witraże przedstawiające sceny ewangeliczne bądź dotyczące kultu Serca Pana Jezusa (objawienie św. Małgorzacie Marii Alacoque w kaplicy klasztornej sióstr wizytek w Paray-le-Monial).

Na filarach kościoła figury: (po lewej stronie) bł. Jerzy Popiełuszko, św. Matka Teresa z Kalkuty, bł. Zbigniew Strzałkowski, bł. Clara Badano; (prawa strona) św. Jan Paweł II, św. Joanna Beretta Mola, Sługa Boży Prymas Stefan Wyszyński, Carlo Acutis.

W przedsionku: krzyż oraz figury św. Józefa i św. Antoniego (przeniesione z dawnej kaplicy).

Spacer wokół świątyni

Teren przykościelny został tak zaprojektowany, DSC0552 aby łączył się z architekturą i otaczającym nas krajobrazem. Przestrzeń wokół świątyni wskazuje na sacrum, jest także miejscem spotkania z Bogiem – prowadzi do Niego. Zieleń w sąsiedztwie kościoła jest ważnym elementem krajobrazu, w który wpisana jest świątynia jako centrum życia duchowego parafii. Otoczenie przykościelne i kompozycje ogrodowe nadają mu specyficzne cechy właściwe dla miejsca świętego.

Wyrażamy wdzięczność tym, którzy włączając się w opieką i pielęgnowanie terenu przy naszej świątyni. Bóg zapłać.