Schola dziecięca

Schola dziecięca „Vox Cordis” (Głos Serca)

Schola to grupa dziewczyn, która wielbi Boga swoim śpiewem, szczególnie poprzez oprawę niedzielnej Mszy św., jak również innych uroczystości organizowanych w naszym kościele. Schola, która składa się z dziewczyn (głównie z młodszych klas SP) pełni ważną rolę w zgromadzeniu liturgicznym. Mimo różnych obowiązków związanych ze szkołą czy zajęciami pozalekcyjnymi starają się znaleźć czas, aby śpiewem chwalić Pana Jezusa. Wspólny śpiew ich łączy i pozwala odczuwać radość z przebywania razem. Poza tym śpiewem, w myśl sentencji św. Augustyna - można podwójnie się modlić. Dziewczęta śpiewają dla Pana Jezusa, który ma dobre i kochające Serce. O tej miłości Bożego Serca chcą śpiewać - do czego nawiązuje nazwa "Vox Cordis".

Spotkania scholii odbywają się zazwyczaj w świetlicy (w dolnym kościele) bądź w kościele (na chórze) w ustalonym przez opiekunów dniu i czasie. Rodziców dzieci, które pragną należeć do scholii prosimy o kontakt pod nr tel. 513 544 802. Prosimy także o obecność dzieci na spotkaniach, aby poprzez próby śpiewu uczyły się nowych pieśni i zdobywały potrzebne umiejętności. Zapraszamy kolejne dziewczynki do naszej scholii.

Opiekunowie: ks. Bogusław Pociask, Monika Trzop, Małgorzata Gastoł, Michał Kufrasa

Cel wspólnoty: oddawanie czci Panu Bogu poprzez śpiew i zaangażowanie w liturgię Mszy św. (szczególnie w niedzielę o godz. 11.00 - jest to Msza z udzialem dzieci). Staramy się pomagać ludziom obecnym w kościele (przede wszystkim dzieciom) w przeżywaniu Mszy św. Zwracamy przy tym uwagę na modlitwę i duchowe przygotowanie do uczestnictwa w Eucharystii oraz właściwą formację uczestników scholi. Wiemy, że "kto śpiewa ten dwa razy się modli" stąd nasze zaangażowanie.

Modlitwa przed rozpoczęciem próby scholii

Panie, Boże wszechmogący, źródło wszelkiego piękna, * Ty zechciałeś, by człowiek muzyką i śpiewem głosił dzieła Twej miłości. * Gdy za chwilę będziemy wznosić nasze głosy ku Tobie, prosimy: * wytęż nasz słuch na Twoje Słowo, * daj wrażliwość na piękno i harmonię, * wzmocnij nasze głosy i pomóż zrozumieć słowa, * które będziemy dziś śpiewać: * rozpisane na takty tajemnice Twojej mądrości. * Pozwól nam ochoczo i z pełnym zaangażowaniem * spełniać naszą posługę * i tak jak św. Cecylia nie tylko ustami, * ale i sercem śpiewać na Twoją cześć. * Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.*

"Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem" (św. Augustyn)

"Kto śpiewa ten się modli podwójnie" powiedział św. Augustyn. Wdrażając w życie tę myśl można powiedzieć, że schola dziewczęca nie tylko chwali Boga śpiewem ale także pomaga w głębszym przeżywaniu Mszy świętej i odkrywaniu jej tajemnic.

Poczta e-mail: koszyce_male(at)diecezja.tarnow.pl

ul. Główna 45, 33-111 Koszyce Małe;  koszyce_male(at)diecezja.tarnow.pl; 14 634 04 99