Kościół w Koszycach Małych decyzją biskupa tarnowskiego ma drugiego patrona

755330 ITTg IMG 0845 98Ogłosił ją dziś ks. infułat Adam Kokoszka.

Ksiądz infułat Adam Kokoszka podczas odpustu parafialnego ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych ogłosił decyzję biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża o ustanowieniu drugim patronem tamtejszego kościoła św. Małgorzaty Marii Alacoque. Co to oznacza dla parafii?

- Święta Małgorzata Maria Alacoque jest mocno związana z rozwojem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, a do tej szczególnej misji wybrał ją sam Pan Jezus - przypomina sercanin ks. Bogusław Pociask, proboszcz parafii w Koszycach Małych, którą opiekują się księża sercanie.

- Księża sercanie mają na celu propagowanie kultu Serca Pana Jezusa i myślę, że obecność tutaj św. Małgorzaty Marii, ogłoszenie jej patronką tej świątyni w jakiś sposób pomoże nam w krzewieniu kultu Serca Pana Jezusa, w życiu duchem miłości i wynagrodzenia wobec Serca Zbawiciela - tłumaczy kapłan.

Ks. infułat Adam Kokoszka w czasie homilii podkreślał, że patron jest punktem odniesienia, wzorem do naśladowania, opiekunem, wparciem i wreszcie autorytetem, którego nie tyle trzeba, co warto słuchać i naśladować. Wybór patrona to wybór określonego programu życia.

- W przypadku św. Małgorzaty Marii Alacoque ten program w sposób bardzo obrazowy wyraża i streszcza jedno z objawień, podczas którego Pan Jezus umieszcza symbolicznie serce Małgorzaty w Swoim Sercu, niejako zanurza w samym źródle nowej miłości, a następnie już przemienione i jaśniejące oddaje św. Małgorzacie - mówił ksiądz infułat, przywołując także 12 szczegółowych zapewnień Pana Jezusa odnoszących się do czcicieli Jego Boskiego Serca.

Przekonywał, że w Sercu Jezusowym jest nadzieja dla świata, ratunek dla naszej Ojczyzny, ale także ukojenie, pokrzepienie i miłosierdzie w nim znajdują pojedyncze osoby i rodziny. Nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed 100 lat i z 3 maja tego roku, przypominając akty zwierzenia Polski i Polaków Sercu Jezusowemu i Matce Bożej.

Za przybycie do Koszyc Małych, przewodniczenie Eucharystii i ogłoszenie decyzji biskupa tarnowskiego o ustanowieniu św. Małgorzaty Alacoque drugą patronką świątyni dziękowali ks. infułatowi Adamowi Kokoszce przedstawiciele parafii. - Jest to dla nas bardzo ważne i dumni jesteśmy z tego - mówili, wręczając dostojnemu gościowi kwiaty. Ksiądz infułat z kolei złożył je przed obrazem patronki.

Już w trzecią niedzielę października parafia będzie świętować pierwszy odpust ku czci swojej drugiej patronki. Od dłuższego czasu w tym kościele w pierwsze piątki miesiąca były wystawiane do publicznego kultu relikwie św. Małgorzaty Marii. W tamtejszej świątyni znajduje się także duży witraż przedstawiający scenę objawienia Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w Paray le Monial we Francji.

logo goscoMateriał z Gościa Niedzielnego

Poczta e-mail: koszyce_male(at)diecezja.tarnow.pl

ul. Główna 45, 33-111 Koszyce Małe;  koszyce_male(at)diecezja.tarnow.pl; 14 634 04 99