3 Niedziela Wielkiego Postu - 23 marca 2025 r.

  1. Zbliżamy się już połowy tegorocznego czasu pokuty i nawrócenia – dzisiaj już trzecia niedziela Wielkiego Postu! Liturgia przypomina nam Chrystusową przypowieść o drzewie figowym, które nie rodzi owoców. Baczniej przyjrzyjmy się więc w tym świętym czasie, jakie owoce wiary my wydajemy w codzienności. Czy w ogóle nasza wiara przynosi jakiekolwiek owoce? Jeśli nie, to jest to dobry czas, aby się zmienić.
    Mogą nam w tym pomóc wielkopostne pasyjne nabożeństwa, do udziału w których bardzo serdecznie zachęcam:
    - Droga krzyżowa – w piątek o godz. 16.00 i 17.00;
    - Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – w niedzielę o godz. 15.45.
    Pamiętajmy, że z tymi nabożeństwami są związane odpusty, które pod zwykłymi warunkami możemy uzyskać dla siebie lub dla bliskich zmarłych!
  2. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższy wtorek, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła.
    Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani, ze stoliku pod chórem,  mogą zabrać obrazek z ulotką, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Szczegółowe informacja można uzyskać w zakrystii.
  3. W środę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.
  4. W środę zapraszam dzieci, które przygotowują się do I Komunii św. na Msze św. i spotkanie.
  5. Czas Wielkiego Postu, to także czas, kiedy liczniej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty. W dobrym przygotowaniu do sakramentu pojednania może nam pomóc książeczka, która znajduje się na stoliku pod chórem, w której jest ogólny i małżeński rachunek sumienia. Spowiedź wielkopostna w naszej parafii będzie 8 kwietnia. Nie będzie w tym roku rekolekcji parafialnych ponieważ od 18 – 22 maja będą Renowacji Misji świętych.
  6. Na stoliku przy wyjściu z kościoła są do nabyci baranki wielkanocne, palmy zrobione przez Klub Seniora, kartki świąteczne oraz paschaliki.
  7. Ksiądz Proboszcz z parafii św. Brata Alberta z Kalisza dziękuje za złożone ofiary na budowę kościoła. Zebrano 5130 zł. Bóg zapłać.
  8. W duchu wielkopostnej solidarności wspierajmy w tym czasie działalność charytatywnych instytucji Kościoła, zwłaszcza Caritas, która pomaga najuboższym w całej Polsce oraz biednym Polakom na obczyźnie.
    Wzorem ubiegłych lat, w sklepie Euro, na terenie naszej parafii, oraz w sklepie
    Konsum w Rzuchowej, wystawione są kosze na dary, którymi możemy podzielić się z potrzebującymi z naszej parafii. Również taki kosz na dary będzie wystawiony w naszym kościele. Istnieje także możliwość wsparcia dzieł prowadzonych przez nasze parafialne Caritas poprzez złożenia ofiary do skarbony pod figurą św. Antoniego znajdującej się w przedsionku kościoła.
  9. Wyrażamy wdzięczność za troskę o piękno naszej świątyni i ofiarę na kwiaty: Annie Pikul, Małgorzacie Gierackiej, Aleksandrze Pikul, Maciejowi Dulęba. Dziękujemy także za ofiarę na materialne potrzeby kościoła: Bóg zapłać.
  10. Zachęcamy do czytania prasy religijnej. W tygodniku Gość Niedzielny możemy przeczytać o doświadczeniu Boga w szczęściu i cierpieniu, oraz o stawaniu przed Panem Bogiem bez masek. W tygodniku Niedziela natomiast możemy przeczytać o Zwiastowaniu Pańskim oraz o wadach głównych Polaków.
  11. Fundacja Opes139 informuje, że 29 marca, w sobotę  odbędzie się w Tarnowie pochówek zbiorowy dzieci martwo urodzonych. O godz. 15.00 odprawiona zostanie Msza św. w kościele parafialnym w Tarnowie Mościcach, ul. Zbylitowska 5, a po niej odbędą się uroczystości na cmentarzu w Mościcach. Wzorem lat ubiegłych rodzicie mogą już przesyłać imiona dzieci, które zostaną odczytane podczas pogrzebu. Więcej informacji na stronie fundacji.

Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych