VI Niedziela Zwykła - 13 lutego 2022 r.

  1. Msze św. odprawiane są dziś według porządku niedzielnego. O godz. 16.00 Nieszpory Niedzielne (II tydzień psałterza). Natomiast po wieczornej Eucharystii będzie modlitwa w intencji małżonków (tzw. „Walentynkowa Modlitwa Małżonków” poprowadzona przez Rodziny Domowego Kościoła), odnowienie przyrzeczeń i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Relacja z nabożeństwa: Tarnowski Gość Niedzielny.
  2. Przeżywamy drugą niedzielę miesiąca - modlimy się w intencji budowniczych i dobrodziejów naszego kościoła. Z wdzięcznością wspominamy również tych, którzy w obecnym czasie dbają o piękno świątyni i sprawowanej w niej liturgii. Dzisiejsza składka przeznaczona jest na nasze parafialne inwestycje.
  3. Msze św. w dzień powszedni o godz. 17.30, pół godziny wcześniej Adoracja Najśw. Sakramentu i okazja do spowiedzi. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (zachęcamy do składania próśb do przygotowanej w tym celu skrzynki a także poprzez stronę internetową parafii).
  4. Trwa miesiąc luty poświęcony modlitwie za konających. Prosimy Boga o łaskę dobrej śmierci i osiągnięcie zbawienia dla odchodzących z tego świata. Wszystkim wiernym, pielgrzymującym ku niebu Kościół wskazuje na potrzebę życia w łasce uświecającej; cenne jest także zyskiwanie odpustu.
  5. W poniedziałek przypada święto św. Cyryla i Metodego, patronów Europy. Natomiast w naszej parafii będzie całodzienna adoracja Najśw. Sakramentu - z racji 14 dnia miesiąca. Nasze czuwanie przy Panu Jezusie rozpoczniemy Mszą św. o godz. 9.00. Zachęcamy, aby za wzorem św. Małgorzaty Marii Alacoque adorować Pana Jezusa i wypraszać Boże Miłosierdzie dla świata. Kościół udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy nawiedzą Najśw. Sakrament przez pół godziny w celu adoracji. Program czuwania jest zamieszczony w gablotce.
  6. Parafia Katedralna w Tarnowie organizuje Kurs Przedmałżeński dla narzeczonych. Początek kursu we wtorek 1 marca br. o godz. 19.00, w auli przy katedrze. Zapisy i szczegółowe informacje na pierwszym spotkaniu.
  7. Wyrażamy wdzięczność za troskę o piękno naszej świątyni i ofiarę na kwiaty: Beacie Lisak, Krystynie Witaszek, Sylwii Sak, Agacie Sarat i Czesławie Stochel. Dziękujemy także za ofiarę na materialne potrzeby kościoła: Jolancie i Januszowi Mleczko, Alicji i Władysławowi Okrzesa, Barbarze i Kazimierzowi Smagacz, Sylwii i Markowi Smosna, Bożenie Skórka, pewnej anonimowej osobie. Bóg zapłać.
  8. Tradycyjnie zachęcamy do czytania Pisma św., prasy religijnej (także w wersji elektronicznej czyli e-wydanie) oraz słuchania i oglądania rozgłośni katolickich; polecamy również Aplikację Biblia dla dzieci.
  9. Informacje lokalne: Akcja Katolicka z Parafii pw. Ducha Św. z Rzuchowej organizuje pielgrzymkę do Medjugorie w dniach 12 – 20 marca br. Informacje dotyczące pielgrzymki można uzyskać dzwoniąc pod wskazany (w gablotce) numer telefonu: p. Małgorzata tel. 518-774-651 lub p. Zofia 784-433-329.
  10. Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego przy współpracy z Podkarpacką Agencją Konsultingowo Doradczą Sp. z o.o. realizuje projekt "Z POWER-em w samozatrudnienie". Oferta skierowana jest do ludzi młodych z okolic Tarnowa, którzy obecnie nie pracują. Więcej informacji odnośnie projektu w gablotce i na stronie fundacji: www.zpoweremwsamozatrudnienie.pl; tel. 513 050 031.
  11. Intencje mszalne ….
  12. Wszystkim gromadzącym się na modlitwie w naszej świątyni (także łączącym się z nami dzięki transmisji Mszy św.) życzymy błogosławieństwa Serca Pana Jezusa i opieki św. Małgorzaty Marii Alacoque - naszej patronki. Niech Bóg nieustannie odnawia łaskę sakramentu małżeństwa w poszczególnych rodzinach, zaś ludzi młodych wspiera w założeniu dobrej i kochającej się rodziny. SZCZĘŚĆ BOŻE!

ADORACJA NAJŚW. SAKRAMENTU PODZIĘKOWANIE ZA ŚW. MAŁGORZATĘ MARIĘ ALACOQUE
- KOLEJNEGO PATRONA NASZEJ ŚWIĄTYNI Z PROŚBĄ O POKÓJ W OJCZYŹNIE I NA ŚWIECIE, O ODDALENIE PANDEMII I JEJ SKUTKÓW
ORAZ O BŁOGOSŁAWIEŃSTWO BOŻE DLA NASZYCH RODZIN

PONIEDZIAŁEK - 14 lutego 2022 r. 
9.00 – Msza św., a po niej rozpoczęcie adoracji
10.00 – Mieszkańcy ul. Źródlanej, Lipowej, Brzozowej i Pracy
11.00 – Mieszkańcy ul. Wesołej - numery nieparzyste z ulicami przyległymi
12.00 – Mieszkańcy ul. Wesołej - numery parzyste i ulicy Granicznej
13.00 – Mieszkańcy ul. Wolskiej - numery nieparzyste z ulicami przyległymi
14.00 – Mieszkańcy ul. Wolskiej - numery parzyste z ulicami przyległymi
15.00 – Mieszkańcy ul. Tarnowskiej, Szkolnej i Świerkowej
16.00 – Mieszkańcy ul. Głównej, Spacerowej, Skalnej i Uroczej
17.00 – Nabożeństwo do św. Małgorzaty Marii Alacoque, a po nim Msza św.

Zapraszając na adorację wszystkich Parafian w sposób szczególny liczymy na obecność osób należących do grup duszpasterskich (Straży Honorowej NSPJ itd.). Zechciejmy przyjść do kościoła, aby chociaż przez chwilę pomodlić się przed Najśw. Sakramentem. Ceńmy sobie możliwość modlitwy w małym (kameralnym) gronie. Dołóżmy starań, aby o każdej porze dnia ktoś czuwał przy Panu Jezusie (według planu adoracji). Tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła o wyznaczonej godzinie zapraszamy w innym czasie.
Nasze modlitewne czuwanie wpisuje się w przeżywany obecnie rok duszpasterski, którego celem jest pobudzić nas do jeszcze większego umiłowania Eucharystii. Zachętą do modlitwy niech będzie dla nas św. Małgorzata Maria Alacoque, która wiele czasu spędzała w kaplicy klasztornej, czerpiąc siły ze spotkania z Panem Jezusem.
Warto przypomnieć, że Kościół udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy nawiedzą Najśw. Sakrament przez minimum pół godziny w celu adoracji. Perspektywa zyskania odpustu wydaje się być niezwykle cenną w kontekście miesiąca (lutego) poświęconego modlitwie za konających - o łaskę dobrej śmierci i dostąpienia zbawienia.
„Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28); „Gdyby ludzie znali wartość Eucharystii, służby porządkowe musiałyby kierować ruchem u wejścia do kościołów” (św. Teresa od Dzieciątka Jezus); „Zaczynaj wszystko u stóp Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie” (św. Jan Paweł II)


Czym jest Odpust ?

Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Może go uzyskać wierny, odpowiednio przygotowany - po wypełnieniu pewnych określonych warunków - przy pomocy Kościoła, który jako służebnica odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynienia Chrystusa i Świętych (por. KPK, kan. 992-997; Indulgentiarum Doctrina, Posoborowe Prawodawstwo Kościelne, t. I, z. 2; Enchiridion indulgentiarum (wyd. 4, lipiec1999), Posoborowe Prawodawstwo Kościelne, t. IX, z. 3)

  1. Odpust jest darowaniem wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Może go uzyskać wierny, odpowiednio przygotowany - po wypełnieniu pewnych określonych warunków - przy pomocy Kościoła, który jako służebnica odkupienia autorytatywnie rozporządza i dysponuje skarbcem zadośćuczynienia Chrystusa i Świętych. Odpustami są czynności wiernych, w wielu wypadkach łączące się z jakimś miejscem (np. kościołem) lub z rzeczą (np. różańcem).
  2. Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części lub w całości. Odpust cząstkowy jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym. Mianowicie zyskującemu odpust Kościół przydziela ze swego skarbca tyle darowania kary doczesnej, ile on sam jej otrzymuje przez wykonanie dobrej czynności. Stąd tym więcej będzie darowania, im więcej gorliwości okaże osoba zyskująca odpust.
  3. Nikt nie może przekazywać innym osobom żyjącym odpustów, jakie sam zyskuje. Odpusty zarówno cząstkowe jak i zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa.
  4. Odpust zupełny można uzyskać tylko jeden w ciągu dnia. Jednakże w momencie śmierci wierny może uzyskać odpust zupełny, chociażby tego dnia zyskał już inny odpust zupełny. Odpust cząstkowy można uzyskać kilka razy dziennie, chyba że co innego jest wyraźnie zaznaczone.
  5. Do uzyskania odpustu zupełnego wymaga się wykonania dzieła obdarzonego odpustem, oraz wypełnienia trzech następujących warunków: 1) spowiedź sakramentalna, 2) Komunia eucharystyczna, 3) modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
  6. Ponadto wymaga się wykluczenia wszelkiego przywiązania do grzechu nawet powszedniego. Jeśli brakuje pełnej tego rodzaju dyspozycji, albo nie zostaną spełnione wyliczone warunki, wtedy odpust będzie tylko cząstkowy.
  7. Wypada, by Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego miały miejsce w tym dniu, w którym wykonuje się dzieło obdarzone odpustem.
  8. Po jednej spowiedzi sakramentalnej można uzyskać kilka odpustów zupełnych. Natomiast po jednej Komunii eucharystycznej i po jednej modlitwie w intencjach Ojca Świętego zyskuje się tylko jeden odpust zupełny.
  9. Warunek dotyczący modlitwy w intencjach Ojca Świętego wypełnia się całkowicie przez odmówienie jeden raz "Ojcze nasz" i "Zdrowaś". Pozostawia się wiernym swobodę wyboru jakiejkolwiek modlitwy zgodnie z ich pobożnością.
  10. Jeżeli do uzyskania odpustu związanego z jakimś dniem wymagane jest nawiedzenie kościoła lub kaplicy, to można go dokonać od południa dnia poprzedzającego, aż do północy kończącej dzień oznaczony.
  11. Wierni mogą uzyskać odpust zupełny wypełniając warunki określone w punkcie 5 i następujące dzieła obdarzone odpustem:
    1. adoracja Najświętszego Sakramentu trwająca przynajmniej przez pół godziny,
    2. pobożne przyjęcie - choćby tylko przez radio - Błogosławieństwa Papieskiego udzielanego Miastu i Światu,
    3. nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada połączone z modlitwą - choćby tylko w myśli - za zmarłych (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące),
    4. pobożny udział w obrzędzie liturgicznym w Wielki Piątek i ucałowanie krzyża,
    5. udział w ćwiczeniach duchowych trwających przynajmniej przez trzy dni,
    6. publiczne odmówienie Aktu Wynagrodzenia w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego,
    7. publiczne odmówienie Aktu poświęcenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi w uroczystość Chrystusa Króla,
    8. w uroczystość śś. Apostołów Piotra i Pawła, każdy kto pobożnie używa przedmiotu religijnego (krzyża, różańca, szkaplerza, medalika) poświęconego przez Papieża lub Biskupa i w tym dniu odmówi Wyznanie Wiary,
    9. wysłuchanie w czasie misji kilku kazań i udział w uroczystym ich zakończeniu,
    10. przystąpienie po raz pierwszy do Komunii św. lub udział w takiej pobożnej ceremonii,
    11. odprawienie pierwszej Mszy św. lub pobożne uczestnictwo w niej,
    12. odmówienie różańca w kościele, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej (należy odmówić przynajmniej jedną część, jednakże pięć dziesiątek w sposób ciągły, z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic, w publicznym odmawianiu tajemnice winne być zapowiadane zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką, w odmawianiu prywatnym wystarczy, że wierny łączy z modlitwą ustną rozważanie tajemnic); istnieje także dekret (Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002) mówiący o możliwości zyskania odpustu za odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele (na terenie Polski);
    13. odnowienie przez kapłana w 25-, 50-, 60-lecie święceń kapłańskich postanowienia wiernego wypełniania obowiązków swojego powołania, uczestniczenie w Mszy św. jubileuszowej,
    14. czytanie Pisma św. z szacunkiem należnym słowu Bożemu, przynajmniej przez pół godziny,
    15. nawiedzenie kościoła, w którym trwa Synod diecezjalny i odmówienie tam "Ojcze nasz" i "Wierzę",
    16. odmówienie w sposób uroczysty hymnu "Przed tak wielkim Sakramentem" w Wielki Czwartek,
    17. odmówienie tego samego hymnu w uroczystość Bożego Ciała,
    18. publiczne odmówienie hymnu "Ciebie Boże wielbimy" w ostatnim dniu roku,
    19. publiczne odmówienie hymnu "Przybądź Duchu" w Nowy Rok i w Zesłanie Ducha Świętego,
    20. pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej (przed stacjami prawnie erygowanymi, połączone z rozważaniem Męki i Śmierci Chrystusa i przechodzeniem od stacji do stacji; w publicznym odprawianiu wystarczy przechodzenie prowadzącego),
    21. pobożne nawiedzenie kościoła w święto tytułu: w Koszycach Małych dzień odpustu parafialnego: 1) ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa; 2) św. Małgorzaty Marii Alacoque; odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę",
    22. pobożne nawiedzenie kościoła lub ołtarza w dniu jego konsekracji i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę",
    23. pobożne nawiedzenie kościoła w Dniu Zadusznym i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę" (odpust ten może być ofiarowany tylko za dusze w czyśćcu cierpiące),
    24. pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy zakonnej w święta Założyciela i odmówienie "Ojcze nasz" i "Wierzę",
    25. udział w czynności świętej, której przewodniczy wizytator w czasie odbywania wizytacji pasterskiej,
    26. odnowienie przyrzeczeń chrztu św. w czasie nabożeństwa Wigilii Paschalnej lub w rocznicę swego chrztu,
    27. pobożne nawiedzenie jednej z czterech patriarchalnych bazylik rzymskich i odmówienie tam "Ojcze nasz" i "Wierzę" w: święto tytułu, jakiekolwiek święto nakazane, raz w roku w innym dniu wybranym przez wiernego,
    28. udział w świętych czynnościach sprawowanych w kościołach stacyjnych w Rzymie w określonych dniach roku zaznaczonych w Mszale Rzymskim,
    29. w momencie śmierci, o ile wierny miał za życia zwyczaj odmawiania jakichkolwiek modlitw (w tym wypadku wymieniony warunek zastępuje trzy zwyczajne warunki uzyskania odpustu zupełnego), dla uzyskania tego odpustu chwalebną rzeczą jest posługiwać się krucyfiksem lub krzyżem.

Pełny wykaz odpustów cząstkowych (70), znajduje się w "Wykazie odpustów", Posoborowe Prawodawstwo Kościelne, t. IX, z. 3, Warszawa 1978.

Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych