Spowiedź św.

imagesSpowiedź święta w naszej parafii:

• codziennie podczas Adoracji Najśw. Sakramentu, czyli pół godziny przed wieczorną Mszą św., w niedzielę 15 minut przed Mszą św.
    • Pierwsze piątki miesiąca 15:30–17:00 i 17:30–18:30
    • okolicznościowo (zobacz w ogłoszeniach parafialnych)

Zdarza się, że dzieci i młodzież, „odprawiające pierwsze piątku miesiąca”, przychodzą do sakramentu pokuty (w I piątek), a po spowiedzi i otrzymaniu podpisu w indeksie wychodzą z kościoła. W praktykowaniu I piątków miesiąca najważniejsze jest przyjęcie Komunii św. właśnie w ten dzień; spowiedź może mieć miejsce wcześniej, np. w czwartek).

Przygotowanie do spowiedzi świętej

Św. Jan Paweł II tak poucza i modli się: „Grzech, będąc obrazą świętości i sprawiedliwości Bożej oraz odrzuceniem osobistej przyjaźni, jaką Bóg okazuje człowiekowi, wywołuje dwojaki skutek. Jeśli jest to grzech ciężki, pozbawia człowieka komunii z Bogiem i w konsekwencji wyklucza go z udziału w życiu wiecznym. Jednakże skruszonemu grzesznikowi Bóg w swoim miłosierdziu wybacza ciężki grzech i daruje mu «karę wieczną», którą musiałby ponieść”.

„Pomóż nam, Boże, odkryć ponownie i na nowo przeżyć sakrament pokuty w jego najgłębszym sensie. Pomóż przyjąć wezwanie do prawdziwego nawrócenia i podjąć je w łączności z Chrystusem Odkupicielem człowieka. Niech nasze nawrócenie będzie pełne - niech obejmie aspekt „negatywny”, czyli wyzwolenie z grzechu, jak i aspekt „pozytywny”, to znaczy wybór dobra ukazanego i pogłębionego przez Ewangelię. Niech nasze nawrócenie wyda owoce: niech zaowocuje w nas chrześcijańską miłością. Niech wypełni się nią nasza codzienność we wszystkich latach trzeciego milenium”.

Obrzędy pokuty pouczają (§ 6). „Chrześcijanin, który po grzechu pod wpływem Ducha Świętego przystępuje do sakramentu pokuty, powinien przede wszystkim całym sercem nawrócić się do Boga. To wewnętrzne na­wrócenie serca, zawierające żal za grzechy i postanowienie nowego życia, wyraża się przez wyznanie grzechów wobec Kościoła, przez należyte zadośćuczynienie i poprawę życia”.

Pięć warunków dobrej spowiedzi św.:

• Rachunek sumienia - mam dokładnie zbadać stan swojej duszy od ostatniej dobrej spowiedzi.
    • Żal za grzechy - mam szczerze żałować za wszystkie swoje grzechy.
    • Mocne postanowienie poprawy - mam szczerze postanowić, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby w przyszłości unikać wszystkich grzechów.
    • Szczera spowiedź - mam wyznać Bogu wobec kapłana wszystkie moje grzechy ciężkie.
    • Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu - mam wykonać pokutę, którą wyznaczy mi spowiednik.