Sakrament bierzmowania

images 1Sakrament bierzmowania młodzież naszej parafii przyjmuje w wyznaczonym kościele dekanatu.

Rodzice zgłaszają dziecko na początku roku szkolnego i przedstawiają metrykę chrztu św. dziecka (jeśli dziecko było ochrzczone poza naszą Parafią). Poza lekcjami katechezy, przygotowanie do bierzmowania obejmuje udział w spotkaniach przed bierzmowaniem dzieci i rodziców. Ponieważ rodzice są pierwszymi wychowawcami dziecka powinni zadbać o codzienną modlitwę i udział w niedzielnej Mszy św.

W wyznaczonym dniu podczas celebracji młodzież składa deklarację kandydata do bierzmowania.

Instrukcja o przygotowaniu i kryteriach dopuszczenia do sakramentu bierzmowania mówi, iż kandydaci do sakramentu bierzmowania (klasy VIII szkoły podstawowej) są zobowiązani do:

• uczestnictwa we Mszy świętej w każdą niedzielę i święto,
    • regularnego przystępowania do sakramentu pokuty (minimum w każdy I piątek miesiąca),
    • starania się o jak najlepszą ocenę z religii i opanowania obowiązującego materiału z katechizmu,
    • udziału we wszystkich liturgicznych spotkaniach oraz parafialnej katechezie,
    • uczestnictwa w rekolekcjach parafialnych,
    • w miarę możliwości uczestniczenia w nabożeństwach: różańcowych, roratach, Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej, Triduum Paschalnym, nabożeństwach majowych, zachowania prawdziwie chrześcijańskiego.

Zachęcamy także rodziców kandydatów do wspólnego udziału w nabożeństwach.

Patron do bierzmowania – powinna być to osoba uznana przez Kościół za świętą (lub błogosławioną), którą kandydat pragnie w swym życiu naśladować.

Świadek bierzmowania – osoba wierząca i praktykująca, która już przyjęła sakrament bierzmowania. Najlepiej ojciec chrzestny albo matka chrzestna, ze względu na powiązanie tego sakramentu z chrztem. Nie mogą być nimi jednak rodzice (wymóg Prawa Kanonicznego).