Pogrzeb chrześcijański

pogrzebPogrzeby w naszej parafii celebrowane są w kościele parafialnym, w dniu i o godzinie ustalonej w kancelarii.

Pogrzeb jest jednak obrzędem liturgicznym Kościoła i przysługuje wierzącym i praktykującym członkom wspólnoty parafialnej. Rodzina bądź bliscy zmarłego powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej po załatwieniu formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca śmierci zmarłego.

W kancelarii parafialnej należy przedstawić:

• aktu zgonu,
    • zaświadczenie o zaopatrzeniu sakramentami świętymi,
    • w przypadku, gdy zmarły nie był naszym parafianinem wymagana jest pisemna zgoda proboszcza parafii, w której zmarły zamieszkiwał.

Msza święta pogrzebowa wraz z obrzędami pogrzebu sprawowana jest w kościele, a następnie na cmentarzu. Wszystkich uczestniczących w ceremonii pogrzebowej zachęcamy do wcześniejszego przystąpienia do sakramentu pokuty, aby w czasie Mszy św. przyjąć Komunię Świętą, ofiarując ją za spokój duszy zmarłego.