serce small

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych

  Eucharystia - Pierwsza Komunia Św.

  Pierwsza Komunia SwietaUroczystość Pierwszej Komunii Św. w naszej parafii ma miejsce w trzecią niedzielę maja o godz. 11.00 a rocznica Pierwszej Komunii Św. w czwartą niedzielę maja.

  Informacje dla rodziców dzieci kl. III
  Uroczystość I Komunii św. dla II grupy zaplanowana jest na niedzielę 30 sierpnia 2020 r. godz. 11.15

  W niedzielę 17 maja 2020 r. planowana była, w naszej parafii I Komunia św. Jednak ze względu na epidemię uroczystość ta jest przeniesiona na późniejszy czas. Trudno dziś precyzyjnie określić termin Pierwszej Komunii św. – czekamy na rozwój wydarzeń i wytyczne Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, które nas obowiązują. Być może ustąpi zagrożenie związane z epidemią i uroczystość I Komunii św. odbędzie się w najbliższym czasie.

  Drodzy Rodzice.

  Nie możemy w chwili obecnej prowadzić spotkań w szkole czy w kościele, jak to bywało w poprzednich latach. Natomiast warto, na miarę możliwości prowadzić przygotowanie dzieci do I spowiedzi i Komunii św. Obecna sytuacja uświadamia nam, iż wiele rzeczy (o które niedawno zabiegaliśmy) schodzi na dalszy plan. Modlimy się, aby mimo obiektywnych trudności udało Wam się wytworzyć atmosferę oczekiwania na przyjście najważniejszego Gościa czyli Pana Jezusa (w sakramencie pokuty i Eucharystii). W tym celu zachęcamy do:

  - omawiania z dziećmi zagadnień podanych przez księży katechetów - dotyczących m.in. rachunku sumienia, warunków dobrej spowiedzi, formuły spowiedzi (którą wypowiada się przy konfesjonale) itd.

  - codziennej modlitwy z dzieckiem przy domowym ołtarzyku (np. dziesiątek różańca, Litania Loretańska, itd.; warto również zadbać, aby dzieci przypominały sobie modlitwy zadane przez księży)

  - uczestniczenia przynajmniej w niedzielę we Mszy św. poprzez transmisję i przyjęcia „Komunii duchowej” (wzbudzanie pragnienia przyjęcia Pana Jezusa w Komunii św.); zapewne wszyscy oczekujecie dogodnej sytuacji pozwalającej na fizyczną obecność w kościele.

  - skorzystania z zamieszczonych poniżej materiałów (broszurki o Eucharystii i spowiedzi św. oraz pomocy w przygotawaniu scenariusza uroczystości rodzinnej w dniu I Komunii św.)

  Zawierzamy Wasze rodziny opiece Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Niech obecna sytuacja mobilizuje nas do wspólnej modlitwy i działania.

  Jeśli Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wyda nowe zarządzenia odnośnie uroczystości I Komunii św. zostaną one zamieszczone na stronie naszej parafii.

   

  Program uroczystości rodzinnej w dniu Pierwszej Komunii:

  • Błogosławieństwo dziecka przed wyjściem do kościoła (propozycja modlitw, tematów i wspomnień przy stole po powrocie z kościoła [POBIERZ]

  Eucharystia na nowo odkryta - dokument oparty na pismach mistyczki Cataliny Rivas dotyczący Mszy św. i spowiedzi - do ściągnięcia i wydrukowania [POBIERZ]

   

  Informacje dotyczące Pierwszej Komunii Św.

  Katechizacja dzieci odbywa się w szkole, a sakramenty święte udzielane są w parafii zamieszkania. Przygotowanie dzieci klasy III do Pierwszej Komunii Świętej ma miejsce na katechezie, w przygotowaniu liturgii pomaga ks. Proboszcz. 

  Rodzice zgłaszają dziecko na początku roku szkolnego i przedstawiają metrykę chrztu św. dziecka (jeśli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią). Poza lekcjami katechezy, przygotowanie do Pierwszej Komunii Św. obejmuje udział w spotkaniach przed komunijnych dzieci i rodziców. Ponieważ rodzice są pierwszymi wychowawcami dziecka powinni zadbać o codzienną modlitwę, udział w niedzielnej Mszy św. i tworzenie atmosfery sprzyjającej oczekiwaniu na najważniejszego Gościa - Pana Jezusa.

   

  Aby godnie przyjąć Komunię Św. trzeba:

  • być wolnym od ciężkich grzechów (stała troska, aby jak najgodniej przyjąć ten szczególny Dar Eucharystii);
  • mieć dobrą intencję, to znaczy: nie dla zwyczaju, ze względów ludzkich, ale z miłości do Boga i bliźniego.
  • wskazane jest przygotowanie do przyjęcia Komunii św. a następnie dziękczynienie

  Istnieje zatem dogodna możliwość przyjęcia Komunii św. podczas każdej Mszy św. sprawowanej codziennie w naszym kościele. Zachęcamy również do praktykowania tzw. „Komunii duchowej” (pragnienie przyjęcia Pana Jezusa) szczególnie te osoby, które w chwili obecnej mają przeszkody do przyjęcia Komunii św. w sposób sakramentalny (np. żyjące bez ślubu kościelnego).

  Należy pamiętać o przestrzeganiu postu eucharystycznego. Jest to czas powstrzymania się od spożywania pokarmów i napojów przed przyjęciem Komunii Św. i trwa jedną godzię. Napoje alkoholowe nie są dopuszczalne, natomiast woda nie łamie postu. Również chorzy mogą przyjmować lekarstwa bez ograniczenia w czasie poprzedzającym przyjęcie Komunii Św.

  Kościół otrzymał od Chrystusa jako dar największy Eucharystię (Ecclesia de Eucharistia nr 11). Dlatego Kościół troszczy się, aby chrześcijanie dobrze rozumieli tajemnicę Eucharystii, świadomie, aktywnie, pobożnie i owocnie w niej uczestniczyli. Czyni to szczególnie podczas przygotowania dzieci do pierwszego, pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Przygotowanie to zmierza do wyrobienia u dzieci postawy dysponującej do właściwego przeżywania Eucharystii. Ważnym elementem tego przygotowania jest też sam przebieg i przeżycie przez dzieci uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

  Warto często przystępować do Komunii św. Okazją może być I piątek miesiąca a także uroczystości rodzinne (imieniny, urodziny, rocznica ślubu), zamówiona Msza św. Przykazanie kościelne mówi o pewnym minimum: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą”. Akcentowany jest czas wielkanocny, który trwa do Niedzieli Najświętszej Trójcy. Oczywiście, aby godnie przyjąć Pana Jezusa w Komunii św. trzeba najpierw przystąpić do spowiedzi, o której (na innym miejscu) także wspomina przykazanie kościelne.

   

  UWAGI LITURGICZNE ZWIĄZANE Z PRZYJMOWANIEM KOMUNII ŚW. NA RĘKĘ

  Na terenie naszej diecezji nie ma tradycji udzielania Komunii św. na rękę, a ludzie są mocno przywiązani do tradycyjnego sposobu otrzymywania Komunii św. bezpośrednio do ust. Od 1969 r. obok zwyczaju udzielania Komunii św. na język, Kościół zezwala także na nowo na rozdzielanie Eucharystii poprzez złożenie jej na obu dłoniach wiernego, wyciągniętych w kierunku szafarza, aby przyjąć z szacunkiem i godnością Ciało Chrystusa.

  Ten kto przyjmuje Komunię na rękę powinien to zrobić w następujący sposób:

  • dłonie powinny być czyste i pozbawione jakichkolwiek rękawiczek
  • stojąc w procesji komunijnej należy przyklęknąć na jedno kolano, najlepiej za osobą która przed nami otrzymuje Komunię; chyba że Komunię przyjmujemy w postawie klęczącej
  • na otwartej prawej dłoni kładziemy otwartą lewą dłoń i tak obie wyciągamy w kierunku szafarza
  • szafarz kładzie Ciało Chrystusa na lewej dłoni, wówczas odpowiadamy „Amen”
  • następnie stojąc przed szafarzem lub przesuwając się nieco na bok bierzemy hostię palcami prawej ręki i wkładamy ją sobie do ust; i dopiero wtedy wracamy na swoje miejsce
  • należy to czynić z uwagą i szacunkiem aby nie pozwolić upaść hostii albo jej fragmentowi na posadzkę.

   

  Aklamacja po przeistoczeniu

  • Kapłan: Oto wielka tajemnica wiary.
   Wierni: Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale.
  • Kapłan: Wielka jest tajemnica naszej wiary.
   Wierni: Ile razy ten chleb spożywamy i pijemy z tego kielicha, głosimy śmierć Twoją, Panie, oczekując Twego przyjścia w chwale.
  • Kapłan: Uwielbiajmy tajemnicę wiary.
   Wierni: Panie, Ty nas wybawiłeś, przez krzyż i zmartwychwstanie swoje, Ty jesteś Zbawicielem świata.
  • Kapłan: Tajemnica wiary.
   Wierni: Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci.

  Parafia
  pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  w Koszycach Małych

  Główna 45, 33-111 Koszyce Wielkie,

  Kontakt telefoniczny:
  Kancelaria tel. 14 634-04-99 lub 14 634-01-20

  Poczta e-mail: koszyce_male(at)diecezja.tarnow.pl


  Msze św. w dni powszednie
  18.30 (okres zimowy 17.30)
  Adoracja Najśw. Sakramentu każdego dnia pół godziny przed wieczorną Mszą Świętą – w tym czasie jest możliwość spowiedzi.

  Msze św. w niedzielę
  7:30, 9:15, 11:00, 16:30
  w okresie wakacji 7:30, 10:00, 16:30

  Przed wieczorną Eucharystią Nieszpory, bądź inne nabożeństwo okolicznościowe (Gorzkie Żale itd.)

   

  kosciol maly

  ul. Główna 45, 33-111 Koszyce Małe;  koszyce_male(at)diecezja.tarnow.pl; 14 634 04 99

  Please publish modules in offcanvas position.