Pierwsza Komunia Św.

Pierwsza Komunia SwietaUroczystość Pierwszej Komunii Św. w naszej parafii ma miejsce w trzecią niedzielę maja o godz. 11.00

Rocznica Pierwszej Komunii Św. w naszej parafii odbywa się w czwartą niedzielę maja.

Katechizacja dzieci odbywa się w szkole, a sakramenty święte udzielane są w swojej parafii. Przygotowanie dzieci klasy III do Pierwszej Komunii Świętej koordynuje ks. Proboszcz.

Rodzice zgłaszają dziecko na początku roku szkolnego i przedstawiają metrykę chrztu św. dziecka (jeśli dziecko było ochrzczone poza naszą parafią). Poza lekcjami katechezy, przygotowanie do Pierwszej Komunii Św. obejmuje udział w spotkaniach przed komunijnych dzieci i rodziców. Ponieważ rodzice są pierwszymi wychowawcami dziecka powinni zadbać o codzienną modlitwę i udział w niedzielnej Mszy św.

Aby godnie przyjąć Komunię Św. trzeba:

• być wolnym od ciężkich grzechów;
    • mieć dobrą intencję, to znaczy: nie dla zwyczaju, ze względów ludzkich, ale z miłości do Boga i bliźniego.

Czas postu przed przyjęciem Komunii Św. ograniczono w ostatnich latach do jednej godziny. Napoje alkoholowe nie są dopuszczalne, natomiast woda nie łamie postu. Również chorzy mogą przyjmować lekarstwa bez ograniczenia w czasie poprzedzającym przyjęcie Komunii Św.

Kościół otrzymał od Chrystusa jako dar największy Eucharystię (Ecclesia de Eucharistia nr 11). Dlatego Kościół troszczy się, aby chrześcijanie dobrze rozumieli tajemnicę Eucharystii, świadomie, aktywnie, pobożnie i owocnie w niej uczestniczyli. Czyni to szczególnie podczas przygotowania dzieci do pierwszego, pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Przygotowanie to zmierza do wyrobienia u dzieci postawy dysponującej do właściwego przeżywania Eucharystii. Ważnym elementem tego przygotowania jest też sam przebieg i przeżycie przez dzieci uroczystości pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.

Aklamacja po przeistoczeniu

• Kapłan: Oto wielka tajemnica wiary.
      Wierni: Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale.
    • Kapłan: Wielka jest tajemnica naszej wiary.
      Wierni: Ile razy ten chleb spożywamy i pijemy z tego kielicha, głosimy śmierć Twoją, Panie, oczekując Twego przyjścia w chwale.
    • Kapłan: Uwielbiajmy tajemnicę wiary.
      Wierni: Panie, Ty nas wybawiłeś, przez krzyż i zmartwychwstanie swoje, Ty jesteś Zbawicielem świata.
    • Kapłan: Tajemnica wiary.
      Wierni: Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał, Chrystus powróci.