Chrzest święty

Chrzest swietyChrzestw naszej parafii udzielany jest podczas Mszy św.:

• zazwyczaj w II i IV niedziele miesiąca o godz. 11:00 a w czasie wakacji o godz. 10.00;
    • w szczególnych przypadkach w czasie ustalonym z ks. Proboszczem;
    • jeśli dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być niezwłocznie ochrzczone przy użyciu skróconego obrzędu w domu lub szpitalu. Gdy dziecko tak ochrzczone wyzdrowieje, rodzice przynoszą je do świątyni parafialnej, by w obrzędzie liturgicznym przedstawić je Kościołowi, spisać akt chrztu i otrzymać błogosławieństwo.

Formalności:
    Rodzice proszą o chrzest dla swojego dziecka osobiście, nie mogą ich w tym zastąpić osoby trzecie. Chcąc ochrzcić dziecko należy:

• zgłosić się w kancelarii dwa tygodnie przed uroczystością;
    • być parafianinem naszej wspólnoty;
    • jeśli mieszkamy poza parafią, potrzebna jest zgoda proboszcza parafii zamieszkania, na chrzest w naszej parafii;
    • jeżeli pragniemy ochrzcić dziecko poza parafią, potrzebujemy zgody proboszcza parafii zamieszkania, na chrzest poza parafią.

Dokumenty potrzebne w kancelarii parafialnej:

• akt urodzenia dziecka,
    • dowody osobiste rodziców,
    • dane osobowe wybranych dla dziecka rodziców chrzestnych,
    • wybrane imię dla dziecka, najlepiej imię chrześcijańskie i odnoszące się do świętego patrona,
    • zaświadczenia o odbytej spowiedzi rodziców i chrzestnych (przynosimy w dniu chrztu św.),
    • zaświadczenia dla chrzestnych od swoich proboszczów, że mogą podjąć się tego zadania (przynosimy w dniu chrztu św.); zaświadczenie takie otrzymuje się w parafii zamieszkania.

Do chrztu wymaga się, aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku, a chrzest dziecka powinien się odbyć w miarę możliwości w ciągu miesiąca od urodzeniu dziecka.

Chrzestni:
    Przyjmujący chrzest powinien mieć chrzestnego. Ma on dorosłemu dziecku towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, pomagać, aby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie.
    Do zadania chrzestnego może być dopuszczony:

• ten, kto jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest lub rodziców dziecka;
    • ten, kto ukończył 16 lat, jest katolikiem bierzmowanym oraz prowadzi życie zgodne z wiarą (nie mogą przyjąć tej godności osoby żyjące tylko w związku cywilnym);
    • jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej;
    • nie jest ojcem i matką przyjmującego chrzest.

Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni z grzechu i odrodzeni jako dzieci Boga, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.